מאבק בגזענות

"האחר הוא בעצם הופעה מוחשית של פני האדם מולנו.
פני האדם, שאינם רק עובדה פיזית, אלא פנייה שמופנית אליי, ועיקרה: לא להתעלם ולא להתאכזר.
לפי לוינס, השם, אלוהים, מתגלה דרך פני האחר."

הרב דניאל אפשטיין מתרגם לעברית של עמנואל לוינס

לוינס הפילוסוף וחוקר התלמוד היהודי-צרפתי מלמד אותנו שיעור חשוב בקבלת האחר והשונה בחברה. האחר אינו מוביל אותנו לשנאה או ניכור כלפיו אלא דווקא לאחריות, מאחר ואלוהים, בכבודו ובעצמו, מתגלה אלינו דרך פניו של האחר. מה חבל, שבחלוף כמה עשורים מעטים, שינתה היהדות פניה. במקום הפנים הרחומות והאנושיות ששיוו לה מאמיניה במשך הדורות, דוגמת לוינס, היא נהייתה למוקד של שנאת זרים, קנאות דתית, הסתגרות וגזענות.

רבנים ואנשי ציבור, ששכחו מזמן את הציווי של הלל הזקן "ואהבת לרעך כמוך", נותנים דרור לקריאות גזעניות תוך הסתמכות על פרשנות מסולפת של ההלכה היהודית. כך, אנחנו עדים, ליותר ויותר פרסומים – שלטים, כרוזים, מכתבים, פסקי הלכה, ספרים ואפילו חוקים בעלי אופי גזעני ברור שכל תכליתם הדרה ושלילת זכויותיהם של המיעוטים בחברה ומקצתם אף מסיתים לפגיעה ומתירים את דמם. כך, למשל, פרסום "מכתב הרבנים" המבקש להדיר ערבים מעריי ישראל עליו חתומים עשרות רבני ערים, או הספר "תורת המלך" הדן בהלכות הריגות גויים ומתיר את דמם, או רצף של קריאות ומכתבי רבנים הקוראים לא להשכיר דירות לעובדים זרים. עוד ועוד גילויים של גזענות חשוכה הפושה בחברה שלנו. אולם, כל גלי ההסתה הללו נתקלים בהתנגדות רפה של רשויות החוק אשר מטעמים של חופש הביטוי חוששות להתערב ולהעמיד את המסיתים לדין.

המרכז הרפורמי לדת ומדינה, כזרוע של התנועה הרפורמית, מאמין שכל בני-האדם נבראו בצלם אלוהים והוא משמיע בעקביות קול יהודי אחר הקורא לשוויון ולסובלנות. המרכז מנהל במשך השנים מאבק משפטי ממושך שתכליתו לא לעבור לסדר היום על קריאות גזעניות, ולגרום לרשויות החוק למצות את הדין עם המסיתים. מה גם שבחלקם הגדול הם עובדי ציבור, רבני ערים ושכונות ואף דיינים, שמתוקף מעמדם ותפקידם מוקנית להם השפעה רבה ביותר ועליהם להיזהר משנה תוקף בדבריהם. לכן המרכז מנסה להביא לנקיטת הליכים של דין משמעתי כנגד עובדי הציבור המסיתים, גם אם הם אינם עומדים בסף של הדין הפלילי, על מנת להביא להרתעה ולפגיעה במעמדם וקידומם של אלה המזהמים את האווירה הציבורית בהתבטאויות גזעניות.

בד בבד, לצד המאבק המשפטי, המרכז מאמין שאין להפקיר את הזירה הציבורית לקריאותיהם של המסיתים המלהיטים את האווירה ויש להשמיע כנגדם קול ברור וחזק נגד הגזענות ונגד ההסתה. לכן, פועל המרכז גם בזירה הציבורית והוא מוביל מסעות פרסום, הפגנות, פרסומים ואירועים בנושא.

המרכז אינו פועל לבדו במאבק נגד הגזענות והוא שותף ומאחד כוחות עם ארגונים ותנועות אחרות באמצעות חברות בשתי קואליציות  "המטה למאבק בגזענות" ו-"ברית חושך לגרש" . רק בפעולה משותפת עם כוחות אחרים בחברה נוכל לנגע הגזענות וניצור חברה אכפתית ורגישה לאחר, ויתקיים מה שכותב לוינס: "והנה, בתוך האנוש (…) דאגה לזולת המתגברת על הדאגה העצמית. לזה אני קורא קדושה.".

התפתחויות אחרונות

פרסום הדו"ח החדש של המרכז הרפורמי לדת ומדינה על הסתה נגד הציבורי הערבי במרחב המקוון הושק בכנס הפתיחה של השדולה למאבק בגזענות בכנסת.

לקריאת הדו"ח

הגשנו בשיתוף עם מרכז מוסווא תביעה לבית המשפט השלום בירושלים כנגד אתר האינטרנט "לוח עבודה עברית".

אתר האינטרנט "לוח עבודה עברית" המכוון עצמו לקהל יעד בכל הארץ, מרכז ומפרסם רשימה מתעדכנת של עסקים המעסיקים יהודים בלבד, משרות פנויות המיועדות לעובדים יהודים בלבד, ומודעות של מחפשי עבודה יהודים בלבד. כמו כן מובאות באתר כתבות אודות אנשים שבחרו להעסיק יהודים בלבד. מטרת האתר היא לעודד מעסיקים להעסיק עובדים יהודים בלבד ולסייע ליהודים במציאת עבודה, הכל תוך הדגשה שהפנייה מכוונת ליהודים בלבד. התוצאה היא שמי שאינו יהודי ומבקש לפרסם שירותיו באתר (בין כמעסיק ובין כמחפש עבודה), אינו רשאי לעשות כן. עוד מנוע, כאמור, מלפרסם עצמו באתר בעל עסק המעסיק לא יהודים או המעסיק לא יהודים לצד עובדים יהודים.

לקריאת העתירה

התנועה הרפורמית והמטה למאבק בגזענות עותרות לבג"צ בדרישה ליועץ המשפטי לממשלה

העמד לדין את ארגון להב"ה, פעיליו והעומד בראשו בעוון הסתה לגזענות והסתה לאלימות
עם הגשת העתירה אמרה עורכת הדין רות כרמי מן המרכז הרפורמי לדת ומדינה "משך כמעט 4 שנים פונה המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשמו ובשם מטה המאבק לגזענות ליועץ המשפטי לממשלה בעניינו של ארגון להב"ה, אך דבר לא נעשה. אי מענה לפניות חוזרות ונשנות אלה ואי נקיטת פעולה על ידי רשויות החוק מהווה הסכמה שבשתיקה של מערכת אכיפת החוק עם תופעות של הסתה ואלימות אשר נמשכות בחסות שתיקה זו. המסיתים -מסיתים, פעולות תג המחיר והאלימות נמשכות ואין דין ואין דיין. שתיקתה של מערכת אכיפת החוק היא שהובילה להגשת עתירה זו."
הבוקר הגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה, בשיתוף עם מטה המאבק לגזענות, עתירה כנגד היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה בבקשה להעמיד לדין את פעילי ארגון להב"ה – למניעת התבוללות בארץ הקודש –  והעומד ראש הארגון בן-ציון גופשטיין בעוון הסתה לגזענות והסתה לאלימות בגין מקרים שונים של הסתה ובהם: חלוקת כרוז בעקבות תקיפת הנער ג'מאל ג'ולאני באוגוסט 2012 בירושלים; כינונו של ה"מלשינון והתבטאויות שונות באמצעי התקשורת.

לקריאת העתירה

הסרת דפי הפייסבוק של ארגון להב"ה

בעקבות דיווחים רבים הוסר דף הפייסבוק של ארגון להב"ה "לא יוכלו לכבות את הלהב"ה" שנפתח לאחר הסרת הדף הקודם.

מאבק בגזענות

קראו את הדו"ח החדש שהוצאנו בנושא מיניות וגזענות!

קבלנו מספר עדויות המספרות על איסור מצד ההנהלה על נשות ואנשי צוות במוסדות חינוך לדבר בשפה הערבית עם התלמידים/ות או הסטודנטים/ות

אם נתקלתם/ן או שמעתם/ן על מקרה כזה – אנא שתפו אותנו

אפשר לכתוב לנו לדף הפייסבוק או לכתובת הדוא"ל: ruth@irac.org

הוצאנו פניה לרה"מ ולמנהיגי המפלגות ובה תזכורת להקים צוות בינמשרדי למאבק בגזענות כמתחייב בהסכמים הקואליציונים.

פניה למשרד התחבורה ולחברת האוטובוסים "דן" בעניין הפליה גזעית בתחבורה הציבורית

שלחנו פניה למשרד התחבורה בעניין הפליה גזעית בתחבורה הציבורית. התייחסנו לשני מקרים שהתרחשו בתל אביב בשבועות האחרונים. במקרה הראשון, סירב נהג אוטובוס להסיע פלסטינים לשטחים וקרא למשטרה, אשר הכריח אותו להסיע אותם. במקרה השני, איש מבוגר וילד בן 6, בעלי חזות אפריקאית, עלו לאוטובוס בת"א ופתח הנהג בהתבטאויות גזעניות חמורות נגדם. ביקשנו לפתוח בחקירות פליליות נגד הנהגים והחברות בגין הפרת חוק איסור הפליה במוצרים (במקרה הראשון) והפרת תקנות התעבורה.

יחד עם זאת, ביקשנו ממשרד התחבורה:

א. לחדד את ההנחיות לחברות התחבורה הציבורית בנושא חובת הנהג להתנהג כלפי כל נוסע בהתנהגות נאותה וסובלנית, הכוללת הימנעות מאמירות גזעניות;

ב. לחדד את ההנחיות לחברות התחבורה הציבורית בנושא חובת הנהג לתת שירותי תחבורה ללא כל אפליה מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטיה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות; ו-

ג. להבהיר שהחובות המתוארות לעיל חלות על נהגי אוטובוסים, מוניות, מוניות שרות ושירותי הסעה אחרים.

גם הגשנו תלונה לחברת דן בעניין ההתבטאויות הגזעניות של נהג החברה נגד נוסעים אפריקאים. ביקשנו שיפתח הליך משמעתי נגד הנהג וכי יתודרכו הנהגים להתנהג כלפי כל נוסע בהתנהגות נאותה וסובלנית, הכוללת מניעה מאמירות גזעניות.

דו"ח על הגזענות בשם ההלכה

לאחרונה פרסם המרכז הרפורמי לדת ומדינה דו"ח חדש:  "ואהבת לו כמוך? גזענות בשם ההלכה", הסתה לגזענות על ידי רבנים בישראל.

"'ואהבת לו כמוך' – גזענות בשם ההלכה" מהווה ריכוז ראשון מסוגו של התבטאויות גזעניות מפי רבנים בכלל ורבנים נושאי משרה ממשלתית בפרט. בשנים האחרונות אנו צופים בדאגה בהסלמה הניכרת, הן בכמות והן בתוכן, של פרסומים גזעניים המופצים בשם היהדות על ידי רבנים ומנהיגי ציבור, המטיפים שנאה כלפי ערבים אזרחי ישראל, מהגרי עבודה ופליטים, אך בשל היותם "גויים" וקוראים להרחקתם של הראשונים בשל השתייכותם הלאומית. רבנים אלה הם מיעוט בקרב רבני ישראל, אך מספרם הגדל והלגיטימציה לה הם זוכים, חייבים להדאיג ולדרבן לפעולה כנגדם.

באופן חסר תקדים, פורסמו בשנים האחרונות פסקי הלכה של מאות רבנים הקוראים שלא להשכיר או למכור דירות לערבים, לעובדים זרים ולפליטים; נערכו כנסים והפגנות; פורסמו קריאות לפיהן כל הערבים אזרחי ישראל הינם בגדר אויב; הופץ הספר "תורת המלך", אשר טוען באופן מפורש כי חייו של יהודי יקרים יותר מחייו של גוי ומתיר להרוג חפים מפשע, ועוד.

בדו"ח חמישה חלקים: סקירת התבטאויות גזעניות של רבנים מהשנתיים האחרונות, חלק משפטי הסוקר את עבירת ההסתה לגזענות והיכולת להעמיד רבנים לדין משמעתי בנוסף לדין הפלילי, סקירת אופן והיקף אכיפת העבירה הפלילית כנגד רבנים – כולל סטטיסטיקות, חלק הלכתי המדגים את הבחירה של הרבנים בפרשנות גזענית או מפלה וניתוח חלופי של ההלכות עליהן הם מתבססים, ולבסוף מסקנות והמלצות.

הדו"ח נכתב על ידי צוות המרכז, וכן נתונה תודתנו לקליניקה לזכויות המיעוט הערבי באוניברסיטת חיפה בהדרכת דר' יוסף ג'בארין, שסייעה באיתור פסקי דין בנושא.

יוזמת עתיד משותף

המרכז הרפורמי לדת ומדינה שותף ומוביל את יזמת "עתיד משותף". זוהי התארגנות חדשה של ארגונים יהודים וערבים בחברה האזרחית שמטרתה לנסח אמנה אזרחית-חברתית חדשה לישראל. הרעיון הוא בגיבוש מסמך ובו חזון לחיים משותפים של ערבים ויהודים שיציג אלטרנטיבה ואג'נדה חלופית ויאתגר את המדיניות הממשלתית הקיימת. המבדיל אמנה זו מיוזמות דומות שנעשו בעבר הוא שתהליך חיבור האמנה לא יעשה על-ידי קבוצה מצומצמת במגדל שן, אלא, תוך שיתוף קהלים רבים ככל היותר באמצעות קבוצות דיון רבות במקומות שונים ברחבי הארץ שיחד יגבשו וייצרו את העתיד המשותף.

רבנים מסיתים

המרכז מוביל מאמץ משפטי וציבורי כנגד רבנים המנצלים משרתם הציבורית להסתה גזענית, ובראשם הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ומיוזמי מכתב הרבנים. עם פרסומו של המכתב, ולנוכח גרירת הרגלים של רשויות אכיפת החוק, פנה המרכז לבית המשפט העליון בדרישה לחייב את רשויות אכיפת החוק לחדש את ההליכים כנגד הרב שהופסקו בשנת 2006 בעקבות התנצלות רפה על דברי הסתה שפרסם במשך חודשים ארוכים. בכללם, התבטאויות של הרב בראיונות שנתן באמצעי תקשורת שונים בגנות ערביי ישראל המפתים ואונסים בנות יהודיות, עוד הוא קרא לא למכור ולהשכיר דירות לערבים ואף קרא לגירוש כל הערבים מהעיר צפת. במקביל עתר המרכז לפלורליזם כנגד שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן בגין שתיקתו המביכה בפרשת "מכתב הרבנים" ואי מימוש סמכותו להביא רבנים אלו לדין משמעתי כנושאי משרה ציבורית.

הישגי המרכז

  • הובלת שיח ציבורי וחינוכי נגד גילויי גזענות וכנגד הצגה מעוותת של מקורות הלכתיים.
  • המרכז, כאמור, חבר ושותף בשתי קואליציות מרכזיות נגד הגזענות – "המטה למאבק בגזענות", קואליציה שהוקמה בשנת 2002 המאגדת תחתיה כ-17 ארגוני זכויות אדם המייצגים פנים שונות ומגוונות באוכלוסיה (ערביי ישראל, בני עדות המזרח, בדואים, יוצאי אתיופיה ועוד). הפועלים יחדיו  באמצעים ציבוריים למניעת אפליה ונגד הגזענות. המרכז לפלורליזם יהודי מרכז את הפעילות המשפטית של המטה. כמו כן, חבר המרכז ב"ברית חושך לגרש", קואליציה זו הוקמה בספטמבר 2009 בעקבות פרסום הספר "תורת המלך" והיא מאגדת 16 ארגונים ותנועות נוער מזרמים שונים ביהדות הפועלות יחד ליצור מאבק ציבורי נגד הגזענות. הקואליציה פועלת בתחומי הרוח, החינוך, המשפט והפוליטיקה כדי להילחם בסילוף ועיוות היהדות וליצירת חברה מתוקנת.
  • העמדה לדין של רבה של צפת, הרב שמואל אליהו בשנת 2006 על מסכת התבטאויות גזעניות.
  • העמדה לדין של שני רבנים על התבטאויותיהם בכנס הסתה גזעני נגד בית הספר הדו-לשוני "יד ביד" בירושלים.

חומר קריאה נוסף

לקריאת דו"ח המרכז הרפורמי לדת ומדינה על רבנים המסיתים לגזענות בשם ההלכה:

"ואהבת לו כמוך? גזענות בשם ההלכה"