שוויון לקהילה הגאה

"דומה כי כבר אין מדובר ב"איים" של זכויות, אלא בתפיסה חוקתית כוללת של הזכות שלא להיות מופלה מחמת נטייה מינית. (…)  יש הכרה בכך  שחברי הקהילה הגאה מהווים קבוצה "חשודה" בעלת זהות מובחנת הטעונה הגנה בפני הפליה, כי הפליה מטעמים של נטייה מינית נמצאת "בגרעין הקשה" של איסורי ההפליה

LGBT-communityכך כתב  השופט י' עמית בפסק הדין שנתן בית המשפט העליון בערעור של  "הבית הפתוח", ארגון הגג של הקהילה הגאה בירושלים, נגד עיריית ירושלים. זהו ערעור שהוגש על-ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה, בשיתוף עו"ד גלעד ברנע, כנגד העירייה. ערעור זה הוא סופו של מאבק ארוך שנים של הבית הפתוח לקבלת תמיכות מעיריית ירושלים עבור הפעילות הרבות שמקיים הארגון למען הקהילה הגאה. העירייה התעלמה במשך שנים בתירוצים מתירוצים שונים מחובתה להכיר בבית הפתוח ולהעניק לו סיוע כלכלי כמו לעמותות אחרות. פעם אחר פעם שינתה העירייה את הקריטריונים לתמיכה כדי להתחמק ממתן סיוע. בפסק הדין הכיר בית המשפט הכיר בייחודו של  הארגון ובחובתה של העירייה לתמוך בארגון כדי לתת מענה למגזר שצרכיו אינם נענים כלל על ידי העירייה.

פסק הדין מהווה אבן דרך חשובה במאבק ארוך שנים להכרה בזכויותיהם השוות של בני הקהילה הגאה ולמניעת אפלייתם בכל תחומי החיים.

המרכז הרפורמי לדת ומדינה מאמין שכל בני האדם נבראו בצלם ולפיכך כל אבחנה מפלה על בסיס נטייה מינית (או על כל רקע אחר) כמוה כפגיעה בצלם אלוהים. המרכז נאבק וימשיך להיאבק עד שגילויים אלה של אפליה יוסרו מהעולם ואדם יישפט על-פי מעשיו ולא על-פי נטייתו.

התפתחויות אחרונות

בני זוג חד־מיניים של יהודים יוכלו לקבל אזרחות ישראלית

במשך תקופה ארוכה נאבקו עובדות המרכז לסיוע לעולים שלנו בבתי המשפט ובוועדות משרד הפנים על זכותם של בני זוג חד מיניים הנשואים ליהודים לקבל אזרחות ישראלית ככל זוג אחר – בעקבות המאבק שלהן החליט שר הפנים לאחרונה לא להפלות יותר בין הזוגות האלה לזוגות אחרים והורה להעניק להם אזרחות שווה.

לפרטים נוספים

רב שקרא לנשים להחרים חוג ריקוד מפני שהמורה לסבית יידרש לפצות אותה

רב שחשף ברבים את נטייתה המינית של מורה לריקוד, ופגע בפרנסתה, יפצה אותה ב-60 אלף שקל ויתנצל בפניה. בית המשפט המחוזי בירושלים הפך שלשום פסק דין של בית משפט השלום בעיר, שקבע כי רב שכונה פעל בתום לב כשקרא לנשות השכונה להדיר רגליים מחוג ריקודי עם פופולרי משום שהמורה היא לסבית.

את המורה ייצגה עורכת הדין ריקי שפירא רוזנברג

לפרטים נוספים

לקריאת פסק הדין

 •  בית המשפט העליון קיבל את הערעור שהגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה של התנועה הרפורמית, יחד עם עו"ד גלעד ברנע, בנוגע לתמיכות ב"בית הפתוח לגאווה וסובלנות" וקבע כי העירייה מחויבת בתקצוב פעילויות הבית הפתוח ככל מגזר אחר.
 • בית המשפט קבע כי על העירייה לשלם סך של כחצי מליון ₪ לבית הפתוח על תמיכות עבר שנשללו ממנו. בפסק הדין נקבע כי:
  א. במשפט הישראלי קיימת תפיסה חוקתית כוללת של הזכות שלא להיות מופלה מחמת נטייה מינית, ויחס שונה כלפי הקהילה הגאה הוא יחס החשוד כמפלה.
  ב. בניגוד לעיריות אחרות, עיריית ירושלים אינה תומכת באופן כלשהו בפעילות לרווחת הקהילה הגאה.
  ג. על פי מבחן התוצאה, הבית הפתוח לא מקבל תמיכה בשיעור ההולם את חלקה היחסי של הקהילה גאה בירושלים.
  ד. על העירייה לתמוך גם במרכזים קהילתיים שאינם תחומים לאזור גיאוגרפי מסוים, אלא נותנים מענה לצרכים הייחודיים של קהילה המפוזרת בכל רחבי העיר, דוגמת הקהילה הגאה, שאינם זוכים למענה של העירייה.
 •  המרכז מייצג מורה לריקודי עם בתביעה שהגישה כנגד רב שכונה שקרא לתושבים להחרים את החוג בהנחייתה בשל נטייתה המינית של המורה. בעקבות קריאתו זו ירד אחוז המשתתפות בחוג ביותר מחצי ופרנסתה של המורה נפגעה. המרכז הגיש בשם המורה תביעה לפיצוי בגין פגיעה בפרטיות, איסור הפליה ואיסור לשון הרע.

הישגי המרכז

 • קיום מצעדי הגאווה השנתיים בירושלים. מדי שנה, בתהליך שכבר הפך למסורת, מלווה המרכז מבחינה משפטית את מצעד הגאווה בירושלים, החל ממאבקים על עצם קיומו של המצעד, עד להשגות על התוואי שנקבע  וניהול מגעים מול העירייה ומשטרת ישראל. עם השנים התמודד המרכז עם קשיים מול הגופים השונים, אך עם הזמן זוכה המצעד ליתר אהדה ולגיטימיות  וכיום לא ניתן עוד להטיל ספק בזכותה של הקהילה הגאה לקיים מצעד במרכז העיר ירושלים.
 • זכייה בערעור בבית המשפט העליון בתיק של הבית הפתוח נגד עיריית ירושלים, והחלטה לפיה מחויבת העירייה לתקצב את פעילויות הבית הפתוח.

חומר קריאה נוסף

לקריאת פסק הדין של בית המשפט העליון בערעור הבית הפתוח נגד עיריית ירושלים