בית המשפט פסק – האישה המוכה ובנה לא יגורשו

נושאים:
תגים:

בפסק דין שהוגש בספטמבר האחרון, קבע בג"צ כי תושבת ישראל שסבלה מאלימות במשפחה זכאית להגנה מגירוש מהארץ. האישה, שזכתה למעמד מתוקף היותה בת זוג של ישראלי, סבלה מאלימות כלפיה וכלפי בנה. כאשר מערכת היחסים המתעללת הגיעה לסיומה, נשלל מעמדה של האישה והיא עמדה בסכנת גירוש מהארץ.
לאחר תביעה שהוגשה על ידי עורכת הדין ניקול מאור-סנטר ממרכז הסיוע לעולים של התנועה הרפורמית, פסק בית המשפט כי מעמדה של האישה יבחן בשנית.

בפסק הדין, מתח השופט ניל הנדל ביקורת חמורה על ההתנהלות בעניינה של האישה: "הנה כי כן, שיקול האלימות אינו מהווה שיקול בלעדי בעניינם של מבקשים מן הקטגוריה השנייה, אך נודע לו משקל, ואף משקל רב – ולפחות במקרים מסוימים הוא עשוי לשבת ראשונה במלכות, ולגבור על מבחן הזיקה".


(עו״ד ניקול מאור-סנטר)

עו"ד ניקול מאור-סנטר, מנהלת מרכז הסיוע לעולים של התנועה הרפורמית, והתובעת בתיק: "מדובר בפסק דין עקרוני ביותר הקובע כי על רשות האוכלוסין לפעול באופן הרבה יותר נחרץ כדי להגן על נפגעי אלימות במשפחה ולתת משקל ראוי ועיקרי לעניין האלימות. כאשר יש ילדים משותפים, יש להתחשב בעניין טובתם בכל הקשור לזכויותיהם בישראל לעומת זכויותיהם בחו"ל. פסק דין זה שם קץ להתדרדרות מתמשכת בעמדת רשות האוכלוסין בכל הקשור בנשים מוכות, עמדה שהגיעה עד כדי ריקון כל תוכן מנוהל האלימות הייעוד שתכליתו להגן על נשים אלה. הוא עשוי להחזיר את הגלגל 10 שנים לאחור – למועד פרסום הנוהל המבורך, שהותקן בין השאר, בגלל העבודה שלנו, ולהחזיר את ההגנה שלשמה הותקן הנוהל מלכתחילה".


דילוג לתוכן